• Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
 • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
 • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
Blog

Wymiana koła na autostradzie – o czym należy pamiętać?

Choć awarie ciężarówek i aut osobowych w trasie kojarzą się ze wzywaniem pomocy drogowej, tak niektóre drobne usterki można naprawić we własnym zakresie. Jedną z nich jest uszkodzenie opony bądź felgi. Jeśli tylko wozisz w samochodzie „zapas”, możesz zająć się wymianą. Jednak co zrobić, gdy spotka Cię to na drodze szybkiego ruchu, np. autostradzie A1 lub A2 pod Łodzią? Czy samodzielna zmiana koła jest w takim miejscu dozwolona? A może trzeba zadzwonić po tanią autopomoc, która zajmie się holowaniem pojazdu – transportem na lawecie do wulkanizatora? Sprawdź już teraz, jak sobie poradzić w takiej sytuacji!

Wymiana koła na autostradzie – czy przepisy na to pozwalają?

Ponieważ na wszystkich autostradach pojazdy mogą poruszać się z dużą prędkością, wydziela się na nich tzw. pas awaryjny. To odpowiednio przygotowane pobocze, na którym można zatrzymać auto w razie wystąpienia usterki uniemożliwiającej kontynuowanie podróży. Jeśli problem jest poważny, to właśnie na nim powinieneś zaczekać, aż przyjedzie laweta. Pamiętaj, że zgodnie z przepisami holowanie samochodów osobowych oraz ciężarowych, w tym TIR-a, jest tam zabronione. Na takich drogach jak autostrada A1 czy A2 pod Łodzią tylko pomoc drogowa może transportować zepsute pojazdy.

Jednak pas awaryjny to również miejsce, w którym kierowcy mogą podjąć próbę naprawy drobnych usterek. Zalicza się do nich m.in. wymianę uszkodzonego koła. Musisz jednak mieć świadomość, że robienie tego na drodze szybkiego ruchu jest wyjątkowo niebezpieczne. Najrozsądniejszym wyjściem jest zadzwonienie po auto pomoc działającą na autostradzie, np. A1 czy A2. Jeśli jednak chcesz zająć się tym samodzielnie, musisz zachować szczególną ostrożność!

O czym należy pamiętać, wymieniając na autostradzie koło w aucie?

Gdy zdecydujesz się zmieniać koło na autostradzie, musisz przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo swoje i podróżujących z Tobą osób.

W związku z tym powinieneś:

 • zatrzymać się jak najbliżej prawej krawędzi drogi i włączyć światła awaryjne,
 • włożyć kamizelkę odblaskową,
 • ustawić trójką ostrzegawczy,
 • poprosić pasażerów o opuszczenie pojazdu – najlepiej, aby stali za barierkami,
 • skontaktować się z obsługą drogi szybkiego ruchu, która powinna odpowiednio oznakować na niej Twoje auto.

Pamiętaj, że niestosowanie się do niektórych z powyższych zasad grozi mandatem i punktami karnymi!

O ile zmiana koła w „osobówce” jest stosunkowo prosta, tak sytuacja komplikuje się w przypadku samochodów ciężarowych, w tym TIR-ów. Felga z oponą są bardzo ciężkie, a do tego mocowane do piasty wieloma potężnymi, mocno skręconymi śrubami. W tym przypadku najlepiej skorzystać z usług pomocy drogowej np. naszej firmy działającej 24h na dobę m.in. na autostradach A1 i A2 pod Łodzią. Fachowcy dysponują odpowiednimi narzędziami, dzięki czemu szybko założą zapas. Do tego, jeśli postawisz na dobrą firmę, w razie potrzeby zaproponuje tanie holowanie ciężarówki.

Wzywasz pomoc drogową na autostradzie? Sprawdź, jak się zachować!

Z jakichś powodów wymiana koła jest niemożliwa, masz problemy ze zrobieniem tego lub uważasz, że jest to zbyt niebezpieczne? W takim razie najlepiej skontaktuj się z autopomocą. Specjaliści przyjadą lawetą do miejsca zdarzenia na autostradzie i zajmą się holowaniem samochodu osobowego czy ciężarówki, w tym TIR-a. Wbrew pozorom takie usługi mogą być tanie!

Podczas oczekiwania na pomoc drogową pamiętaj, aby stosować się do omówionych wcześniej zasad. Oprócz tego Ty, jako kierowca, również opuść auto i udaj się za barierki. Jeśli w miejscu awarii znajdują się ekrany dźwiękochłonne, co jakiś czas znajdziesz w nich specjalne drzwi ewakuacyjne – skorzystaj z nich.

Korzystaj z usług dobrej autopomocy i taniego holowania

W przypadku uszkodzenia koła na trasie szybkiego ruchu, dla własnego bezpieczeństwa zawsze powinieneś korzystać z usług autopomocy. Zmagasz się z taką usterką? Do zdarzenia doszło pod Łodzią, w tym na takiej drodze jak autostrada A1 lub A2 i potrzebna Ci laweta? Tania Pomoc Drogowa Cobra, działająca 24h na dobę, jest do Twojej dyspozycji! Zgłoś się do nas niezależnie od tego, jaka przygoda Cię spotkała. Mamy nowoczesne auta do holowania samochodów osobowych i ciężarowych, w tym TIR-ów.

Wróć do bloga
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.