• Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
 • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
 • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
Blog

Kiedy można holować pojazd?

Awaria samochodu w trasie może przytrafić się każdemu. W tej sytuacji najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wezwanie pomocy drogowej, która zajmie się transportem pojazdu. Jeśli jednak do usterki dochodzi blisko miejsca zamieszkania, wielu kierowców decyduje się holować auto na własną rękę. Kiedy można to robić i czy jest to w ogóle dozwolone? Sprawdź już teraz! W dalszej części podpowiadamy także, jak poradzić sobie z awarią ciężarówki w trasie.

Jak postępować w przypadku holowania auta?

Na miejsce awarii może podjechać znajomy lub ktoś z rodziny, aby odholować Twoje auto? Jeśli tak i zdecydujesz się na taki krok, zachowaj odpowiednie środki ostrożności. Przede wszystkim będziesz potrzebował tzw. oczka holowniczego wkręcanego w gniazdo pod zaślepką zderzaka. Niezbędna jest także solidna linka do połączenia obu samochodów.

Przepisy o ruchu drogowym dokładnie normują kwestie tego, jak powinno wyglądać holowanie. Musisz pamiętać przede wszystkim o tym, aby:

 • za tylną szybą pojazdu holowanego umieścić trójką ostrzegawczy (po lewej stronie),
 • włączyć światła (przynajmniej pozycyjne) w zepsutym samochodzie,
 • nie przekraczać prędkości 30 km/h w obszarze zabudowanym lub 60 km/h poza nim,
 • trzymać się prawego pasa ruchu, a w razie konieczności wykonania manewru sygnalizować go kierunkowskazem (obowiązek używania migaczy dotyczy obu pojazdów).

Nie da się ukryć, że holowanie jest trudnym zadaniem. Obaj kierowcy muszą dbać o utrzymanie stałego naprężenia linki. Wszystkie manewry na drodze trzeba odpowiednio przemyśleć i wykonywać je z dużym wyprzedzeniem. Zastanów się więc dobrze, czy chcesz podejmować to ryzyko. Wezwanie lawety może okazać się dużo lepszym, a przede wszystkim bezpiecznym, rozwiązaniem.

Kiedy nie powinno się holować samochodu?

Jest wiele sytuacji, w których w ogóle nie powinieneś myśleć o holowaniu na własną rękę. Wezwij lawetę, jeśli:

 • usterka dotyczy ciężarówki – musi być ciągnięta na tzw. sztywnym holu lub transportowana specjalnie przystosowanym do tego holownikiem,
 • do awarii doszło na autostradzie lub drodze ekspresowej (holowanie jest tutaj zabronione – zarówno auta osobowe, jak i pojazdy ciężarowe czy TIR-y muszą być przewożone lawetami),
 • samochód jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów (może dojść do jej uszkodzenia),
 • pojazd ma niesprawne hamulce, zawieszenie lub niedziałające oświetlenie.

Jeśli dojdzie do awarii auta, zawsze możesz skontaktować się z naszą pomocą drogową – działamy w Łodzi i na terenie całego województwa łódzkiego!

Wezwanie pomocy drogowej – dlaczego warto?

Tak naprawdę w przypadku każdej usterki auta, która uniemożliwia dalszą jazdę, powinieneś zdecydować się na wezwanie pomocy drogowej. Firmy świadczące takie usługi dysponują specjalistycznymi lawetami, mogąc holować zarówno samochody osobowe, jak i ciężarówki i TIR-y. Dzięki ich wsparciu możesz liczyć m.in. na:

 • szybki transport pojazdu do miejsca zamieszkania, warsztatu lub innego wskazanego przez Ciebie punktu,
 • bezpieczny przewóz zarówno samochodu, jak i wszystkich podróżujących nim osób,
 • fachową pomoc mechanika – kierowca lawety może podjąć próbę naprawy auta na drodze, jeśli jest to możliwe.

Dodatkowe usługi świadczone przez pomoc drogową

Poza bezpiecznym holowaniem zepsutych ciężarówek lub aut osobowych pomoc drogowa świadczy także inne usługi. Z naszą firmą zlokalizowaną pod Łodzią możesz się skontaktować również wtedy, gdy:

 • zabrakło Ci paliwa na trasie,
 • uszkodziłeś oponę lub felgę,
 • zatrzasnąłeś kluczyki w pojeździe,
 • masz problem z uruchomieniem silnika (rozładowany akumulator),
 • potrzebujesz pomocy przy wyciąganiu samochodu np. z rowu lub grząskiego terenu.

Jedziesz w trasę? Zapisz sobie numer do dobrej pomocy drogowej!

Wiesz już, że w przypadku awarii pojazdu holowanie na własną rękę nie zawsze jest dobrym pomysłem. Wybierając się w dalszą trasę, lepiej zawsze miej przy sobie numer telefonu do solidnej pomocy drogowej. Na terenie Łodzi i całego województwa łódzkiego takie usługi świadczy nasza firma POMOC DROGOWA Romański Radosław. Zajmujemy się transportem zepsutych i uszkodzonych aut osobowych, ciężarówek, a nawet TIR-ów. Gwarantujemy natychmiastową reakcję na każde zgłoszenie i szybki dojazd do miejsca zdarzenia. Zadzwoń do nas, jeśli chcesz skorzystać z transportu lawetą!

Wróć do bloga
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.