• Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
 • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
 • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
Blog

Holowanie samochodów ciężarowych – najważniejsze zasady

Gdy dojdzie do awarii pojazdu osobowego w trasie, każda pomoc drogowa zajmie się jego przewozem do wskazanego miejsca. Może go również ciągnąć inne auto pod warunkiem, że odbywa się to poza autostradą czy drogą ekspresową. Jednak sytuacja komplikuje się w przypadku ciężarówki. Holowanie samochodów ciężarowych wymaga zastosowania odpowiednio przystosowanych do tego lawet. Dysponują nimi tylko niektóre firmy świadczące 24h na dobę usługi taniej autopomocy. Sprawdź, jakie są zasady transportu takich pojazdów!

Awaria samochodu w trasie – jakie są opcje holowania?

Zgodnie z przepisami samodzielne holowanie pojazdów w niektórych sytuacjach jest zabronione. Dotyczy to dróg ekspresowych oraz autostrad, np. A1 czy A2 pod Łodzią. Tylko pomoc drogowa ma prawo zajmować się transportem aut w takich miejscach, wykorzystując do tego lawety. Pamiętaj również o tym, że czekając na pracownika autopomocy, musisz zachować szczególne środki ostrożności. W pozostałych przypadkach zepsuty pojazd może być ciągnięty przez inny z wykorzystaniem elastycznego holu. Oczywiście warunkiem jest to, aby pomimo awarii miał sprawne kluczowe układy, w tym m.in. hamulcowy i jezdny, a do tego oświetlenie.

Samodzielne holowanie TIR-ów i ciężarówek – czy jest możliwe?

W takiej formie może odbywać się również holowanie TIR-a, w tym ciężarówki, ale tylko przy wykorzystaniu tzw. sztywnego holu. Jest to już specjalistyczne wyposażenie, którym dysponują m.in. firmy oferujące pomoc na autostradzie i innych typach dróg. Oprócz tego pojazdy takie może przewozić specjalnie przystosowana do tego laweta.

Powyższe zasady wynikają z dużej masy samochodów ciężarowych i w efekcie zagrożenia, jakie generuje ich transport. Z tego powodu, w przypadku awarii np. TIR-a, najlepiej zadzwoń po profesjonalną auto pomoc.

Możesz zgłosić się do naszej firmy Cobra! Oferujemy tanie holowanie w Łodzi oraz okolicach, w tym na takich drogach, jak autostrada A1 czy A2. Działająca 24h pomoc drogowa dysponuje nowoczesnymi lawetami do przewozu TIR-ów, ciężarówek i „osobówek”.

Chcesz sam holować samochód ciężarowy? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Jeśli do awarii doszło poza autostradą czy drogą ekspresową i chcesz sam zająć się holowaniem samochodu ciężarowego, np. TIR-a, musisz oczywiście dysponować sztywnym holem. Do tego pojazd holujący powinien mieć odpowiednią masę i silnik o dużej mocy. Jeśli masz zasiąść za jego kierownicą, potrzebujesz uprawnień do prowadzenia nim. Prawo jazdy konkretnej kategorii musi posiadać także osoba kierująca zepsutą ciężarówką.

Samo holowanie samochodów ciężarowych trzeba wykonywać z zachowaniem kilku ważnych zasad:

 • w terenie zabudowanym prędkość zestawu pojazdów (holujący i holowany) może wynosić maksymalnie 30 km/h,
 • oba auta powinny mieć włączone światła mijania,
 • pojazd ciągnięty na holu należy prawidłowo oznaczyć – może to być oświetlenie ostrzegawcze lub klasyczny trójkąt zamontowany w widocznym miejscu z tyłu ciężarówki,
 • zabronione jest używanie świateł awaryjnych – każdy manewr na drodze należy sygnalizować kierunkowskazem.

Dlaczego holowanie ciężarówki warto zlecić firmie zajmującej się autopomocą?

Choć prawo zezwala na holowanie samochodów ciężarowych z wykorzystanie holu sztywnego, tak jest to zadanie trudne. Wymaga dobrego przygotowania i przede wszystkim dużych umiejętności, w tym doświadczenia. Z tego powodu dla własnego spokoju i bezpieczeństwa lepiej zostaw to w rękach fachowców.

Profesjonalna autopomoc zrobi to w sposób sprawny i bezpieczny, z zachowaniem najwyższych standardów. Oczywiście pamiętaj, że jeśli do awarii ciężarówki, np. TIR-a, doszło na takich drogach, jak autostrada A1 czy A2, laweta jest niezbędna. Jeśli liczysz na tanią usługę pomocy drogowej, najlepiej zgłoś się do nas!

Profesjonalna pomoc drogowa na terenie Łodzi i okolic – zleć holowanie fachowcom!

Ryzyko awarii ciężarówki w trasie jest duże z racji intensywnej eksploatacji takiego auta. Z tego powodu ruszając w drogę, zawsze miej pod ręką numer telefonu do specjalistów zajmujących się holowaniem. Profesjonalne wsparcie zapewni Ci nasza, dostępna 24h na dobę Pomoc Drogowa Romański Radosław. Działamy w Łodzi oraz na okolicznych drogach, w tym autostradzie A1 i A2, transportując m.in. samochody ciężarowe. Tania laweta jest do Twojej dyspozycji – zapraszamy do kontaktu!

Wróć do bloga
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.