• Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

    Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

    slide
  • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

    Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

    slide
  • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

    Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

    slide
Blog

Holowanie pojazdu a przepisy prawne

Z awarią pojazdu w trasie może spotkać się każdy kierowca. Czasem jest na tyle błaha, że umożliwia kontynuowanie jazdy. Jednak co zrobić, gdy z powodu usterki samochód całkowicie odmówi posłuszeństwa? Najlepiej zadzwonić po autopomoc i zlecić transport auta na lawecie. Drugą opcją jest holowanie przez inny pojazd. To rozwiązanie tanie, ale czy bezpieczne i zawsze zgodne z prawem? Sprawdź, w jakich sytuacjach możesz się na nie zdecydować! Skorzystaj z podpowiedzi specjalistów świadczących usługi pomocy drogowej w Łodzi i okolicach, w tym na autostradach A1 i A2.

Jakie pojazdy można holować?

Biorąc pod uwagę samochody o masie do 3500 kg, prawo dopuszcza ich holowanie przez inny pojazd. Wykorzystuje się do tego specjalne linki holownicze o długości 4-6 m (połączenie luźne) lub hol sztywny. Należy jednak spełnić kilka istotnych warunkó

  • oba auta muszą mieć sprawne oświetlenie zewnętrzne, układ hamulcowy, kierowniczy oraz zawieszenia, a do tego obowiązkowe są aktualne polisy OC i ważne przeglądy techniczne,
  • pojazd holujący powinien mieć większą masę,
  • linkę holowniczą lub hol sztywny należy mocować w przeznaczonych do tego punktach – zabronione jest „podczepianie się” np. pod elementy zawieszenia.

Sytuacja zmienia się w momencie, gdy awarii ulegnie auto o masie powyżej 3,5 tony. Zgodnie z przepisami holowanie samochodów ciężarowych, w tym TIR-a, jest zabronione. Ciężarówki należy transportować na specjalnych platformach, w które wyposażona jest każda profesjonalna pomoc drogowa. Również sama laweta jest odpowiednio przystosowana do takich zadań.

Holowanie na autostradzie zawsze jest zabronione!

Choć zgodnie z przepisami tylko holowanie ciężarówki jest zabronione, tak czasem zakazem tym może być objęty również pojazd osobowy. Dotyczy to sytuacji, w której do awarii dojdzie na autostradzie bądź drodze szybkiego ruchu.

Jeśli spotka Cię taka przygoda w trasie, powinieneś:

  • zatrzymać auto w bezpiecznym miejscu, na pasie awaryjnym, zaciągając hamulec ręczny,
  • założyć kamizelkę odblaskową, a następnie wyjść z samochodu – zachowując szczególne względy bezpieczeństwa – i rozstawić trójkąt ostrzegawczy,
  • zadzwonić po autopomoc i czekać na jej przyjazd poza pojazdem, z dala od pasa ruchu, najlepiej za barierkami – dotyczy to także pasażerów.

Jeśli awaria zdarzy się np. na takich drogach jak autostrada A1 czy A2 pod Łodzią, tylko laweta, w którą wyposażona jest auto pomoc drogowa, może być wykorzystana do holowania.

Samodzielne holowanie samochodu – jak należy to robić?

Pamiętaj, że skorzystanie z usług pomocy drogowej to zawsze najbezpieczniejsze rozwiązanie w przypadku awarii auta w trasie. Jeśli chcesz, aby laweta była tania, najlepiej zdecyduj się na wykupienie ubezpieczenia Assistance. Przyda się m.in. kierowcom zawodowym jeżdżącym samochodami osobowymi lub ciężarowymi, w tym TIR-ami.

Jeżeli wolisz sam zająć się holowaniem auta o masie poniżej 3,5 t, będziesz musiał przestrzegać kilku kluczowych zasad:

  • z tyłu, po lewej stronie zepsutego auta należy umieścić trójkąt ostrzegawczy (może być wewnątrz, za tylną szybą),
  • zabronione jest uruchamianie świateł awaryjnych, oba pojazdy muszą sygnalizować kierunkowskazem każdy manewr na drodze,
  • kierowcy powinni ustalić sposób komunikowania się w razie wystąpienia różnych zdarzeń, np. poprzez klakson,
  • jeśli kolor linki holowniczej jest inny, niż czerwono-biały, na jej środku należy doczepić żółtą bądź czerwoną chorągiewkę – można ją zrobić np. ze szmatki czy starej koszulki,
  • należy stosować się do limitów prędkości – 30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza nim,
  • na wielopasmowych drogach trzeba jechać prawym pasem, wyprzedzanie jest zabronione.

Zdarzyła Ci się awaria w trasie pod Łodzią? Zadzwoń po profesjonalną pomoc drogową!

Jeśli do awarii samochodu doszło daleko od Twojego miejsca zamieszkania, najlepiej zadzwoń po lawetę. Wbrew pozorom w takich sytuacjach możesz liczyć na tanie holowanie – skontaktuj się z naszą firmą Cobra Auto! Oferowana przez 24 h na dobę pomoc drogowa na autostradzie A1, A2 oraz innych drogach pod Łodzią, to usługa gwarantująca wygodę i bezpieczeństwo. Gdy jest to możliwe, podejmujemy próbę naprawienia auta na miejscu zdarzenia. W przeciwnym wypadku zajmiemy się jego transportem – mamy specjalistyczne pojazdy do przewozu „osobówek”, busów oraz ciężarówek, w tym TIR-ów.

Wróć do bloga
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.