• Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
 • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
 • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
Blog

Czy holowanie na autostradzie jest dozwolone?

Do uszkodzenia pojazdu może dojść w każdym momencie. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, gdy samochód ulegnie awarii na autostradzie, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące holowania oraz podpowiemy, w jaki sposób skorzystać z pomocy drogowej. Tłumaczymy obowiązujące w Polsce przepisy oraz sugerujemy, jak bezpiecznie i bezstresowo zachować się w trakcie oczekiwania na specjalistów. Sprawdź sam!

Holowanie na autostradzie, przepisy

Według prawa drogowego holowanieholowanie pojazdu na autostradzie przez kierowców nieposiadających odpowiednich uprawnień jest zabronione. Wynika to z troski o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników jezdni. Zbyt mała prędkość manewru (wykonuje się go przy około 60 km/h) może spowodować kolizję z innymi samochodami. Za złamanie tego zakazu grozi mandat w wysokości 200 zł. Kara grzywny obowiązuje również za holowanie:

 • pojazdu o niesprawnych hamulcach lub układzie kierowniczym (z wyjątkiem sytuacji, w których sposób manewru wyklucza konieczność ich stosowania),
 • więcej niż jednego auta jednocześnie,
 • samochodu z przyczepą lub naczepą.

Holowanie na autostradzie powinno być zrealizowane przy pomocy przeznaczonych do tego pojazdów – do najbliższego zjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.


Jak uzyskać pomoc?

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku awarii samochodu na autostradzie jest wezwanie pomocy drogowej. Jeśli chcesz zapewnić sobie bezpieczeństwo i profesjonalne wsparcie, zapoznaj się z naszą ofertą. Zajmujemy się holowaniem pojazdów w okolicach Łodzi oraz na autostradzie A1 i A2. Co możemy Ci zagwarantować?

 • natychmiastową reakcję – krótki czas oczekiwania na nasz przyjazd,
 • doświadczony, kompetentny zespół,
 • nowoczesny sprzęt,
 • odpowiednie zabezpieczenie Twojego samochodu osobowego, ciężarowego lub tira,
 • całodobową pomoc,
 • atrakcyjne ceny.

W razie potrzeby dysponujemy autolawetą, a Twój pojazd możemy odholować bezpośrednio do warsztatu. Naszą ofertę kierujemy zarówno do osób prywatnych, jak i firm.

Jak się zachować w trakcie oczekiwania na pomoc drogową?

Pamiętaj, że na każdą awarię powinieneś odpowiednio zareagować. Musisz zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym użytkownikom ruchu drogowego. Postaraj się, aby Twój samochód znalazł się na pasie awaryjnym, najbliżej barier. Musisz zaciągnąć hamulec ręczny, włączyć światła awaryjne oraz założyć kamizelkę odblaskową. Za swoim pojazdem ustaw trójkąt ostrzegawczy. Na autostradzie powinien on zostać umieszczony w odległości minimum 100 m. Jeśli nie wykonasz powyższych czynności, możesz zostać ukarany mandatem w wysokości 300 zł.

Chociaż prawo drogowe nie zawiera konkretnych przepisów jasno określających, czy kierowca może zostać w niesprawnym samochodzie, warto jednak opuścić pojazd. Drogi krzyżujące się pod Łodzią oraz autostrada A1 i A2 są jednymi z najbardziej ruchliwych w kraju. Niejednokrotnie dochodziło do kolizji na pasie awaryjnym, dlatego tak istotne jest oddalenie się od auta. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie powinni znajdować się po zewnętrznej stronie barier i tam oczekiwać na pomoc drogową. W żadnym wypadku nie przechodź na pas zieleni ani na drugą stronę autostrady! Pamiętaj o przestrzeganiu zasad nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. W ten sposób zadbasz o swoje bezpieczeństwo.

Podsumowanie

Na autostradach i drogach szybkiego ruchu nieprzestrzeganie przepisów może skończyć się tragicznie. Pamiętaj, aby w sytuacji awarii postępować zgodnie z powyższymi zaleceniami, zachować spokój oraz zagwarantować bezpieczeństwo sobie, współpasażerom i innym użytkownikom drogi.

Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy, świetnie trafiłeś. W przypadku jakichkolwiek problemów zapraszamy do kontaktu. Na wszystkie pytania chętnie odpowiemy mailowo lub telefonicznie.

Gwarantujemy natychmiastową reakcję, która zaoszczędzi Ci stresu. Wspieramy kierowców od 1997 roku. Wykonujemy zlecenia na terenie Łodzi, autostrady A1 i A2 oraz w innych częściach kraju.

Wróć do bloga
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.