• Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
 • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
 • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
Blog

Pomoc drogowa dla TIR-ów

Awaria samochodu w trasie, np. na autostradzie A1 czy A2 może przytrafić się dosłownie każdemu. Bardzo często wiąże się to z koniecznością wezwania pomocy drogowej, która zabierze niesprawny pojazd lawetą. O ile w przypadku „osobówek” nie jest to trudne zadanie, tak sprawa komplikuje się w momencie, gdy zepsuje się ciężarówka. Potężna wywrotka, czy ciągnik siodłowy z naczepą (TIR) mają ogromną masę, przez co ich holowanie jest dużym wyzwaniem. Sprawdź już teraz, czym kierować się przy wyborze firmy, która zajmie się transportem takich aut!

Ryzyko awarii TIR-a w trasie jest bardzo duże

O ile właściciele samochodów osobowych rzadko muszą borykać się z usterkami w trasie, tak kierowcy ciężarówek są dużo bardziej narażeni na takie problemy. TIR, czyli ciągnik siodłowy z naczepą, każdej doby pokonuje setki, a nawet tysiące kilometrów. Wiele z tych pojazdów jest eksploatowanych w trybie ciągłym. Do tego należy dodać bardzo ciężkie ładunki i nierzadko niskiej jakości drogi, po jakich muszą się poruszać te samochody.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że nawet stosunkowo nowa ciężarówka może sprawiać problemy w trasie. Nie każda awaria oznacza konieczność holowania, ale czasem wezwanie lawety jest jedynym wyjściem z sytuacji. W TIR-ach dość często dochodzi m.in. do usterek:

 • układu kierowniczego i hamulcowego
 • elementów zawieszenia,
 • ogumienia,
 • instalacji elektrycznej.

Błyskawiczna reakcja na awarię ciężarówki to podstawa

Wypadek czy awaria pojazdu ciężarowego niestety nierzadko kończą się częściową lub nawet całkowitą blokadą drogi. Oprócz tego czasem problemem jest również sam ładunek. Na naczepie przewozi się np. żywe zwierzęta lub szybko psującą się żywność. Wszystko to sprawia, że pomoc drogowa zajmująca się holowaniem TIR-ów powinna gwarantować błyskawiczną reakcję na zgłoszenie.  

Holowanie TIR-a wymaga doświadczenia i specjalistycznej lawety

Jeśli jesteś kierowcą ciężarówki i zdarzy Ci się awaria w trasie, musisz pamiętać, że nie każda pomoc drogowa będzie w stanie zająć się takim pojazdem. Do jego holowania potrzebna jest specjalistyczna laweta. Musi być ciężka, solidna, a do tego wyposażona w silnik o dużej mocy i odpowiednie akcesoria do zabezpieczania ciągniętego TIR-a. Prawo wymaga, aby transport taki odbywał się z wykorzystaniem tzw. sztywnych połączeń, a więc nie można korzystać np. z linek holowniczych.

Potrzebny jest również bardzo doświadczony kierowca. Samochód ciężarowy ma ogromną masę, przez co cały zestaw holujący stwarza duże zagrożenie w ruchu. Pracownik pomocy drogowej musi skrupulatnie zabezpieczyć go na czas transportu. Jeśli pojazd stoi zepsuty na takich drogach, jak autostrada A1 czy A2 pod Łodzią, jego holowanie będzie jeszcze trudniejsze.

Specjalistyczną lawetą można holować nie tylko ciągnik siodłowy

Profesjonalne, potężne holowniki, zależnie od ich rodzaju, wykorzystuje się nie tylko do transportowania TIR-ów. Laweta tego typu może również służyć do przewozu:

 • specjalistycznych maszyn budowlanych,
 • ciężkich pojazdów rolniczych,
 • samochodów ciężarowych o masie nieprzekraczającej 3,5 tony.

Profesjonalna pomoc drogowa będzie w stanie zrealizować holowanie zarówno pojazdów zepsutych, jak i powypadkowych.

Zadanie dla profesjonalistów

Jak widzisz, holowanie TIR-a jest trudnym zdaniem, z którym nie każda pomoc drogowa może sobie poradzić. Z tego powodu powinieneś zawczasu przygotować się na taką ewentualność, jeszcze przed wyruszeniem w dalszą trasę. Zawsze warto mieć pod ręką numer telefonu do specjalistów, którzy dysponują odpowiednimi holownikami.

Korzystaj z usług profesjonalnej pomocy drogowej holującej TIR-y

Takie usługi świadczy nasza firma Cobra z Łodzi (https://cobrahol.go3.pl/pomoc-drogowa). Działamy na terenie całego województwa łódzkiego, w tym w obrębie dróg ekspresowych i autostrad A1 oraz A2. Jesteśmy dostępni przez całą dobę i zawsze sprawnie reagujemy na każde zgłoszenie – zarówno związane z awarią, jak i wypadkiem. Dysponując odpowiednimi lawetami bezpiecznie i sprawnie holujemy TIR-y, niezależnie od ich masy. Poznaj nasze usługi już dziś i skontaktuj się, gdy będziesz potrzebował pomocy na drodze!

Wróć do bloga
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.