• Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
 • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
 • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
Blog

Jakie zagrożenia sprawia jazda samochodem w upalne dni?

Wysokie temperatury stwarzają zagrożenia podczas prowadzenia pojazdu. Najbardziej narażeni są kierowcy ciężarówek, którzy spędzają w kabinie naprawdę wiele godzin. Wnętrze TIR-a bardzo szybko się nagrzewa, co powoduje trudne warunki dla organizmu. Upał może spowodować też uszkodzenia w samochodzie, w dodatku na tyle poważne, że konieczna może okazać się laweta. Co zrobić, gdy potrzebna jest pomoc drogowa na autostradzie i nie tylko? Zobacz, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów podczas prowadzenia auta w upalne dni.

Jakie zagrożenia płyną z jazdy w trakcie upału?

Wnętrze pojazdu w słoneczne, letnie dni nagrzewa się bardzo szybko, a temperatura w nim może sięgnąć nawet 60°C. Przebywanie w takich warunkach stanowi duże obciążenie dla organizmu. W takim przypadku łatwo o odwodnienie, zasłabnięcie, utratę koncentracji. Jest to niebezpieczne, bo nagły spadek sił i zdolności oceny sytuacji drogowej przez kierowcę często staje się przyczyną wypadku. Ponadto ciepło panujące w kabinie może prowadzić do groźnych komplikacji zdrowotnych jak np. udar mózgu. Właśnie dlatego należy unikać przegrzewania samochodu i dbać o to, by kierowanie nim było bezpieczne.

Bywa też, że nadmierne nasłonecznienie działa destrukcyjnie na silnik. Przy skrajnych temperaturach chłodnica może nie nadążać z pracą, co zazwyczaj prowadzi do przegrzania jednostki napędowej. W najlepszym wypadku dojdzie tylko do drobnej awarii i potrzebna będzie laweta, która odwiezie unieruchomione auto do warsztatu. Może jednak zdarzyć się bardziej niebezpieczna sytuacja i pojazd stanie w płomieniach. Za wszelką ceną nie wolno dopuszczać do takich przypadków. Jak tego dokonać?

Unikaj postoju w nasłonecznionych miejscach

Gdy na zewnątrz jest wyjątkowo ciepło, najgorsze będzie pozostawianie pojazdu w miejscach odkrytych, mocno nasłonecznionych. Staraj się stawać pod drzewami lub w innych zacienionych strefach, które zredukują groźny proces nagrzewania się kabiny oraz silnika. Dzięki temu w środku auta będą panowały dużo przyjemniejsze warunki, a silnik nie będzie zbytnio rozgrzany jeszcze przed uruchomieniem.

Dobrze sprawdzą się też specjalne osłonki na szyby, które należy założyć po zaparkowaniu. Ograniczają one nagrzewanie się wnętrza.

Zadbaj o nawodnienie

Jeśli czeka Cię długa trasa, koniecznie miej ze sobą zapas wody. Musisz zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, co pozwoli zachować jego sprawność i zminimalizuje ryzyko zasłabnięcia czy utraty koncentracji. 

Korzystaj z klimatyzacji

Jedź z włączoną klimatyzacją. Pamiętaj jednak, że zanim odczujesz jej efekty, minie trochę czasu. Dlatego od razu po wejściu do samochodu uchyl okna. Powiew powietrza szybciej schłodzi wnętrze i zapewni przyjazne warunki do prowadzenia.

Unikaj korków

Jeśli poruszasz się po mieście, uniknięcie stania w korku może być niemożliwe. Mimo wszystko staraj się planować trasę w ten sposób, by jak najmniej jeździć ruchliwymi ulicami. Jeżeli wybierasz się w długą trasę pozamiejską, będzie Ci łatwiej wybrać drogi, na których raczej nie dochodzi do korków. W upale zdecydowanie rozsądniej jest przejechać dłuższy dystans niż często zatrzymywać się na włączonym silniku.

Rób postoje przy dalekich trasach

Na długich trasach dawaj pojazdowi oraz sobie odpocząć i się schłodzić. Rób postoje, żeby silnik i inne części mogły obniżyć swoją temperaturę. Miej jednak na uwadze, żeby wybierać miejsca zacienione, bo w przeciwnym razie nie tylko nie pomożesz, ale możesz wręcz pogorszyć sytuację. 

Bądź ostrożny – a przy problemach wezwij profesjonalną pomoc drogową

Pamiętaj, żeby wdrażać powyższe zasady ostrożności. Jeśli mimo ich stosowania będziesz miał kłopoty, pomoże Ci nasza pomoc drogowa na autostradzie i nie tylko. Możesz skorzystać z oferty bez względu na to, czy jesteś kierowcą ciężarówki typu TIR, czy osobówki. Przyjeżdżamy do każdego wezwania. Drobne naprawy możemy przeprowadzić na miejscu, a jeśli kłopot będzie poważniejszy, nasza laweta odwiezie zepsuty samochód pod dowolnie wskazany adres.

Wróć do bloga
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.