• Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

    Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

    slide
  • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

    Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

    slide
  • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

    Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

    slide
Blog

Jak zabezpieczyć miejsce wypadku i przygotować samochód na przyjazd lawety?

Choć w Polsce każdego roku notuje się coraz mniej wypadków drogowych, to jednak wciąż statystyki policyjne są niepokojące. Niestety każda osoba podróżująca autem powinna się liczyć z ryzykiem brania udziału w takim zdarzeniu. Gdy do niego dojdzie, musisz przede wszystkim zająć się ewentualnymi poszkodowanymi. Następnie należy zabezpieczyć miejsce wypadku, wezwać pomoc drogową i zlecić holowanie samochodu lawetą. Jak zrobić to poprawnie? Tego dowiesz się z dalszej części wpisu – sprawdź już teraz!

Czym różni się wypadek drogowy od kolizji?

Zaczniemy jednak od wyjaśnienia różnic pomiędzy wypadkiem a kolizją. Z doświadczenia wiemy, że wiele osób stosuje te pojęcia zamiennie. To duży błąd, który może Cię narazić na dodatkowe problemy. Kolizja to niegroźna stłuczka, której uczestnicy nie są poszkodowani. O wypadku mówimy natomiast wtedy, gdy w wyniku zderzenia ktoś został ranny lub nawet poniósł śmierć. Rozróżnianie tych pojęć ma kluczowe znaczenie, ponieważ:

  • w przypadku kolizji kierowcy powinni jak najszybciej usunąć pojazdy na bok, jeśli blokują ruch (w razie konieczności można od razu zadzwonić do pomocy drogowej i zlecić holowanie samochodu),
  • gdy dochodzi do wypadku, kategorycznie nie wolno ruszać pojazdów z drogi (należy je zabezpieczyć, wezwać odpowiednie służby i postępować zgodnie z ich poleceniami).

Sprawca wypadku, np. na autostradzie, odpowiada jak za przestępstwo

Zasady te wynikają z faktu, że spowodowanie wypadku traktuje się jako przestępstwo, a nie wykroczenie. Konieczne jest sporządzenie dokumentacji z miejsca zdarzenia, potrzebnej do ewentualnego prowadzenia śledztwa. Oznacza to, że w takiej sytuacji pomoc drogowa może być wezwana dopiero na końcu, gdy pozwoli na to policja. Holowanie samochodu bez uzyskania stosownej zgody jest kategorycznie zabronione!

Oczywiście przed przyjazdem służb należy zadbać o bezpieczeństwo wszystkich osób. Jest to szczególnie ważne np. wtedy, gdy zdarzenie miało miejsce na autostradzie.

Jak zabezpieczyć miejsce wypadku lub kolizji drogowej?

Sposób zabezpieczenia miejsca zdarzenia jest zależny od tego, czy mamy do czynienia z kolizją, czy wypadkiem. Oczywiście zawsze, gdy auto jest poważnie uszkodzone i nie można kontynuować nim jazdy, potrzebna będzie pomoc drogowa. Laweta jest wręcz obowiązkowa, gdy do zdarzenia dojdzie na autostradzie. Zgodnie z prawem na takich drogach kategorycznie zabrania się holowania samochodów.

Zabezpieczenie miejsca kolizji drogowej

Gdy brałeś udział w kolizji, powinieneś:

  • upewnić się, czy żaden uczestnik zdarzenia nie jest poszkodowany,
  • odłączyć akumulator w uszkodzonym pojeździe, jeśli zauważysz wyciek paliwa,
  • usunąć samochody z drogi (warto wcześniej wykonać zdjęcia miejsca zdarzenia),
  • wymienić się danymi ze sprawcą, w tym numerem polisy OC (jeśli uczestnicy wypadku nie mogą się dogadać, trzeba zadzwonić po policję),
  • wezwać pomoc drogową, która zajmie się holowaniem z wykorzystaniem lawety (gdy samochód jest na tyle uszkodzony, że nie można nim kontynuować podróży).

Zabezpieczenie miejsca wypadku drogowego

W tym przypadku kategorycznie nie wolno Ci ruszać samochodów. Przede wszystkim sprawdź stan zdrowia wszystkich uczestników wypadku i w razie potrzeby zapewnij im pomoc. Następnie niezwłocznie wezwij służby drogowe, najlepiej dzwoniąc pod numer 112. W dalszej kolejności powinieneś:

  • dla bezpieczeństwa odłączyć akumulator w pojeździe,
  • ustawić trójkąt ostrzegawczy,
  • zejść z drogi i w bezpiecznym miejscu poczekać na przyjazd odpowiednich służb.

O tym, kiedy będzie mogła przyjechać pomoc drogowa, aby zabrać pojazd na lawetę, zadecyduje policja.

Dużo podróżujesz autem? Zawsze miej pod ręką numer do solidnej pomocy drogowej!

Postaraj się dobrze zapamiętać powyższe zasady postępowania, gdyż takie zdarzenia mogą się przytrafić każdemu. Jeśli dużo podróżujesz po kraju, w tym np. autostradami, najlepiej zawczasu przygotuj się na takie sytuacje. Mając pod ręką numer do dobrych specjalistów, nie będziesz musiał się martwić kwestią holowania samochodu. Usługi takie świadczy nasza POMOC DROGOWA Romański Radosław. Działamy na terenie Łodzi i okolic, mamy nowoczesne lawety i sprawnie zabieramy auta po wypadku. Sprawdź nasze możliwości już dziś!

Wróć do bloga
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.