• Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

    Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

    slide
  • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

    Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

    slide
  • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

    Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

    slide
Blog

Co robić w razie awarii na autostradzie?

Każdy kierowca podróżujący autostradą na pewno nie raz obawiał się tego, że jego auto kompletnie odmówi posłuszeństwa. Awaria w trasie nigdy nie jest przyjemna, ale gdy dojdzie do niej na takiej drodze, pojawia się dodatkowy stres. Nie będziemy ukrywać, to sytuacja wyjątkowo niebezpieczna i dlatego warto zawczasu dowiedzieć się, jak prawidłowo na nią zareagować. Poznaj porady ekspertów i dowiedz się, co zrobić w razie awarii pojazdu na autostradzie.

Nie zatrzymuj auta na środku pasa ruchu!

Pierwsze, o co musisz zadbać, to bezpieczne zatrzymanie samochodu. Tutaj bardzo istotny jest refleks, gdyż na awarię powinieneś zareagować już wtedy, gdy pojazd jeszcze się toczy

Jeśli silnik zgasł lub wyraźnie niedomaga, nie próbuj zatrzymywać się na środku pasa ruchu. Wykorzystaj to, że toczysz się z dużą prędkością i zjedź autem na pobocze, parkując najbliżej barier, jak to tylko możliwe.

Kolejne kroki, jakie powinieneś podjąć w takiej sytuacji, będąc na autostradzie, to:

  • zaciągnięcie hamulca ręcznego,
  • uruchomienie świateł awaryjnych w pojeździe,
  • założenie kamizelki odblaskowej (najlepiej przed wyjściem z auta, jeśli oczywiście wozisz ją w kabinie),
  • ustawienie trójkąta ostrzegawczego za pojazdem (pamiętaj, że na autostradach musi się on znaleźć w odległości minimum 100 metrów od samochodu).


Nie zostawaj w aucie – oddal się na bezpieczną odległość

Takie drogi, jak autostrada A1 oraz A2, krzyżujące się pod Łodzią, należą do najbardziej ruchliwych w Polsce, szczególnie w okresie wakacyjnym. Kierowcy gnają z prędkością 140 km/h, a więc nigdy nie próbuj usuwać usterki na własną rękę. Nawet jeśli problemem jest tylko przebita opona, wezwij na miejsce pomoc drogową.

Jednak zanim to zrobisz, koniecznie pamiętaj o przestrzeganiu pewnych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie kręć się niepotrzebnie dookoła swojego auta. Co więcej, zarówno Ty, jak i wszyscy pasażerowie, powinni jak najszybciej opuścić pojazd. Najlepiej stanąć po zewnętrznej stronie barier energochłonnych, im dalej od nich, tym lepiej (blokadą mogą być bariery dźwiękochłonne). Kategorycznie nie wolno przechodzić na pas zieleni rozdzielający drogi, a tym bardziej na drugą stronę autostrady!

Przestrzegaj tych zasad nawet wtedy, gdy warunki pogodowe są wyjątkowo niesprzyjające. Pamiętaj, że gdy Twoje auto stoi, inne pojazdy poruszają się z ogromną prędkością. Uderzenie w taki nieruchomy obiekt może skończyć się tragicznie.

Pomoc drogowa to jedyne słuszne rozwiązanie w takiej sytuacji

Najpopularniejsze w Polsce drogi szybkiego ruchu, do których zalicza się autostrada A1 i A2, charakteryzują się niewielką liczbą zjazdów. Rzadko zdarza się tak, że do awarii pojazdu dochodzi tuż obok jednego z nich. Z tego powodu do najbliższego mechanika możesz mieć dziesiątki kilometrów, a i raczej nie będziesz wiedział, gdzie w ogóle szukać takiego warsztatu.

Pomoc drogowa to w takich sytuacjach najlepsze rozwiązanie. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj ze swojego telefonu i znajdź w internecie solidną firmę, która działa w konkretnym rejonie. Staraj się poszukiwać pod kątem większych miejscowości. Jeśli np. jesteś na autostradzie A1 blisko Łodzi, skup się na pomocy drogowej właśnie z tego miasta. Przedsiębiorstwa te oferują szerokie wsparcie i dlatego możesz liczyć między innymi na:

  • usprawnienie auta na drodze,
  • holowanie do najbliższego warsztatu lub wskazanego przez kierowcę punktu,
  • przewóz lawetą
  • dowóz paliwa,
  • wymianę uszkodzonej opony,
  • transport pasażerów i wszystkich bagaży, jeśli auta nie uda się naprawić na miejscu.

Ile kosztują usługi pomocy drogowej na autostradzie A1 lub A2?

Trudno jednoznacznie określić koszt usługi, gdyż każda pomoc drogowa kieruje się własnymi stawkami. Przy holowaniu na pewno zostaniesz rozliczony za przejechane kilometry. W innych przypadkach cena zależna jest od rodzaju usług.

Pamiętaj, aby stawiać na sprawdzone firmy cieszące się dobrą opinią. Rozbieżności w cenach są ogromne i dlatego najlepiej, jeśli poszukasz jej jeszcze zanim wyruszysz w dalszą trasę. Gdy dużo podróżujesz po kraju, powinieneś zastanowić się nad ubezpieczeniem Assistance. W razie awarii możesz nieodpłatnie skorzystać z pomocy drogowej – koszty będą pokryte z polisy.

Wróć do bloga
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.