• Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
 • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
 • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
Blog

Kiedy warto remontować samochód po wypadku?

Każda kolizja drogowa może skończyć się na tyle poważnymi uszkodzeniami samochodu, że trzeba wezwać lawetę i zlecić holowanie. Gdy emocje opadną, przychodzi czas na ocenę stanu pojazdu i skontaktowanie się z ubezpieczycielem. Niestety istnieje prawdopodobieństwo, że firma ubezpieczeniowa stwierdzi szkodę całkowitą. Co wtedy zrobić? Czy naprawa auta będzie w takiej sytuacji opłacalna? A może lepiej rozejrzeć się za nowym? Sprawdź już teraz, kiedy warto remontować samochód po wypadku!

Szkoda całkowita po wypadku – to często tylko pozornie brzmi groźnie

Zanim zajmiemy się kwestiami opłacalności naprawy samochodu po wypadku, warto przybliżyć pojęcie szkody całkowitej. Taka informacja od ubezpieczyciela często tylko pozornie brzmi jak wyrok zmuszający do zezłomowania pojazdu. Dojdzie do tego wtedy, gdy koszt usunięcia usterek przekroczy 70% jego aktualnej wartości rynkowej. Jeśli Twoje auto ma już kilkanaście lat, może to oznaczać, że nawet drobne uszkodzenia blacharskie zostaną zakwalifikowane jako szkoda całkowita.

Teoretycznie w takiej sytuacji możesz odzyskać praktycznie większość pieniędzy. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie opiewające na ok. 70% wartości pojazdu, a do tego wskaże firmę, która odkupi go jako złom. Możesz więc wynająć lawetę i zlecić holowanie samochodu do miejsca kasacji.

Niestety ubezpieczalnie często bardzo nisko wyceniają auta. W efekcie za otrzymaną rekompensatę ciężko jest kupić nawet identyczny model, z tego samego rocznika. W takim przypadku naprawa może okazać się bardziej opłacalnym rozwiązaniem!

Kiedy warto zająć się naprawą samochodu po kolizji?

Jeśli ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą, nie gódź się od razu na przyjęcie jego oferty. Wypadek, po którym konieczne było holowanie samochodu, często kończy się głównie uszkodzeniami blacharskimi. Najlepszym rozwiązaniem będzie zabranie pojazdu do specjalistycznego warsztatu na oględziny. Jeśli nie możesz się nim poruszać, z pomocą przyjdzie Ci laweta samochodowa, która przetransportuje auto do wskazanego punktu.

Podczas diagnozy mechanicy dokładnie ocenią jego stan i przygotują listę niezbędnych do wykonania napraw. Do tego naszykują dla Ciebie kosztorys, który jasno da Ci do zrozumienia, czy remont będzie opłacalny. Pamiętaj, że w wielu przypadkach uszkodzenia tylko z pozoru wyglądają bardzo poważnie.

Kiedy naprawa samochodu powypadkowego jest niewskazana?

Oczywiście może się również okazać, że usunięcie usterek auta będzie nieopłacalne lub nawet nierozsądne przez względy bezpieczeństwa. Naprawa samochodu po wypadku jest niewskazana, m.in. gdy:

 • doszło do skrzywienia kluczowych elementów konstrukcji pojazdu, skutkującego tzw. przekoszeniem,
 • uszkodzeniu uległo zbyt wiele kosztownych części, np. cały silnik, skrzynia biegów, elementy układu zawieszenia czy jezdnego,
 • auto w przeszłości przeszło już poważne naprawy powypadkowe – niestety często dopiero po wypadku właściciele samochodów dowiadują się o ich kolizyjnej przeszłości.

Jak wydać mniej na naprawę samochodu po wypadku?

Twoje auto brało udział w wypadku, było holowane lawetą samochodową i ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą? Jeśli pomimo tego decydujesz się na naprawę, możesz na niej trochę zaoszczędzić. Tyczy się to przede wszystkim właścicieli starszych pojazdów, do których łatwo znaleźć części z rynku wtórnego.

Po pierwsze rozejrzyj się za elementami karoseryjnymi z demontażu, które być może znajdziesz w kolorze identycznym, jak Twoje auto. Cena ich zakupu będzie dużo niższa niż koszt napraw blacharsko-lakierniczych. Dokładnie tak samo możesz zrobić z uszkodzonymi częściami samochodu, wymieniając je na używane pod warunkiem, że nie mają wpływu na bezpieczeństwo.

Po wypadku zawsze przyda się laweta samochodowa!

Jak widzisz, do naprawy auta po kolizji warto podchodzić na chłodno, dokładnie kalkulując koszty remontu i zestawiając z odszkodowaniem. Jednak niezależnie od podjętej decyzji, po wypadku na pewno przyda Ci się laweta samochodowa. W przypadku wystąpienia trudnej sytuacji na drodze zgłoś się do naszej firmy POMOC DROGOWA Romański Radosław. Działamy w Łodzi i całym regionie, zajmując się holowaniem samochodów oraz drobnymi naprawami na miejscu zdarzenia. Prowadzimy również warsztat mechaniczny – skorzystaj z naszych usług już dziś!

Wróć do bloga
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.