• Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
 • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
 • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
Blog

Jak przygotować samochód do jazdy po zimie?

Każdy kierowca powinien pomyśleć o tym, by przygotować swój pojazd na wiosnę. Zima to okres, w którym różne układy auta są narażone na nadmierną eksploatację. Nieodpowiedni stan techniczny niektórych elementów zwiększa ryzyko, że przestaną one działać, co może spowodować wypadek. Pozimowa naprawa samochodu możliwa jest w naszej firmie. Wykonamy wszystkie niezbędne czynności, które odświeżą auto i zabezpieczą je przed niszczeniem. Zainteresowany? Czytaj dalej!

Mycie to podstawa

Absolutnie podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym przed rozpoczęciem sezonu wiosennego jest dokładne mycie. Ważne jest, by usunąć nie tylko zabrudzenia, ale przede wszystkim sól, która gromadzi się na karoserii, kołach oraz elementach podwozia. Przyczynia się ona do powstawania procesów korozyjnych, dlatego wizyta na myjni jest niezbędna, jeśli kierowcy zależy na długotrwałym użytkowaniu samochodu.

W przypadku chęci czyszczenia podwozia należy zachować ostrożność, by nie zalać np. części silnika czy alternatora. Dobrym posunięciem jest zlecenie tej czynności fachowcom.

Zmiana opon

Teoretycznie można jeździć wiosną i latem na zimowych oponach, ale nie jest to najrozsądniejsze. Po pierwsze, gumy przystosowane do niskich temperatur mają dużo gorszą przyczepność na rozgrzanym asfalcie. Po drugie, bardzo szybko zużywają się w trakcie jazdy w upalne dni. Wymiana opon na letnie wydłuży ich żywotność i zwiększy bezpieczeństwo prowadzenia samochodu.

Hamulce – bezpieczeństwo przede wszystkim

Sól, którą drogowcy posypują jezdnie, dociera do hamulców i niekorzystnie wpływa na ich powierzchnię. Do tego dochodzą niskie temperatury, duża ilość wilgoci (śnieg) oraz zabrudzenia. Wszystko to powoduje, że układ hamulcowy może tracić swoje właściwości. Brak kontroli i ewentualnej wymiany lub naprawy odpowiednich komponentów może doprowadzić do zagrożenia w trakcie jazdy, które uniemożliwi dalsze prowadzenie pojazdu. Żeby uniknąć sytuacji, w której niezbędna będzie laweta samochodowa i holowanie samochodu do warsztatu, warto udać się na pozimowy przegląd.

Konieczność zadbania o hamulce to jednak przede wszystkim względy bezpieczeństwa. O ile, w przypadku delikatnej awarii, którą można szybko zauważyć, zatrzymać pojazd i wezwać pomoc drogową, usterka wiąże się z dyskomfortem i stratą czasu, o tyle w sytuacji intensywnego i nagłego uszkodzenia w czasie jazdy może dojść do wypadku. Dlatego warto sprawdzić sprawność układu hamującego po zimie.

Płyny

Trzeba też skontrolować stan płynów. Mogą one wymagać uzupełnienia lub wymiany. Dotyczy to płynów:

 • chłodzącego,
 • hamulcowego,
 • do wspomagania układu kierowniczego,
 • oleju silnikowego.

Wykonanie tych czynności usprawni funkcjonowanie pojazdu i ograniczy ryzyko konieczności przeprowadzania napraw samochodowych.

Jeżeli kierowca stosował zimowy płyn do spryskiwaczy, dobrze jest wlać letni, który lepiej sprawdza się przy wysokich temperaturach i zapewnia optymalną widoczność, kiedy zachodzi potrzeba przemycia szyb. Jednak nawet najlepszy środek do spryskiwaczy nie wystarczy, jeśli zużyte będą wycieraczki. Z tego powodu opłaca się sprawdzić stan techniczny piór i ewentualnie kupić nowe.

Mikroklimat w kabinie

Nie tylko karoseria wymaga pielęgnacji. Wiosna rozpoczyna okres ciepłych i słonecznych dni. Dlatego dobrze jest zregenerować klimatyzację. Ważne jest przeprowadzenie odgrzybiania i czyszczenia przewodów, a także wymiana odczynnika. Dzięki temu we wnętrzu auta będzie można ustawić optymalną temperaturę do jazdy, a powietrze stanie się nie tylko przyjemne, ale też zdrowe. Warto również wymienić filtr kabinowy w samochodzie.

Profesjonalny serwis

Żeby zapewnić sobie komfortową i bezpieczną jazdę, należy odpowiednio zadbać o stan auta. Najważniejsze czynności zleć doświadczonym fachowcom, którzy dysponują nowoczesnym sprzętem gwarantującym wysoką jakość świadczonych usług. Jako profesjonalna pomoc drogowa oferujemy m.in. holowanie samochodu lawetą, ale w naszym warsztacie możliwa jest także naprawa, a także pozimowe przygotowanie maszyny do sezonu wiosenno-letniego. Zadzwoń i powiedz, co możemy dla Ciebie zrobić!

Wróć do bloga
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.