• Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
 • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
 • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
Blog

Czym jest ubezpieczenie GAP?

Komunikacyjne polisy ubezpieczeniowe gwarantują pomoc drogową w wyniku kolizji, holowanie samochodu lub podstawienie auta zastępczego. Pakiety OC, AC czy NNW nie chronią jednak właścicieli przed skutkami utraty wartości pojazdów mechanicznych w czasie. Jak pokazuje praktyka funkcjonowania rynku motoryzacyjnego nominalna wartość nowej „osobówki” czy „dostawczaka” maleje z dnia na dzień. W zależności od modelu i marki spadek ten może wynieść w ciągu paru lat nawet kilkadziesiąt procent. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie GAP. Jego istotę, specyfikę, zalety, rodzaje i funkcje prezentujemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Istota, pojęcie i specyfika ubezpieczenia GAP

W ujęciu przedmiotowym ubezpieczenie GAP (z ang. Guaranteed Asset Protection Insurance) stanowi dodatkowy produkt finansowy. W sensie ekonomicznym zadaniem polisy jest wyrównanie straty pieniężnej spowodowanej utratą nominalnej wartości pojazdu mechanicznego podczas użytkowania. Należy pamiętać, że w przypadku kolizji, wystąpienia szkody częściowej czy całkowitej lub kradzieży ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie równe rynkowej wartości samochodu i poszczególnych jego podzespołów na moment zaistnienia zdarzenia.

Jak to działa? Przykładowo, nowy samochód osobowy nabyty za 100 tys. zł został skradziony w czwartym roku od dnia zakupu. Zakład ubezpieczeniowy ustalił wartość rynkową auta na kwotę 60 tys. zł zgodnie z przeciętnym poziomem cen stosowanym w obrocie gospodarczym dla takiego samego modelu, z uwzględnieniem wielkości przebiegu, rocznika, stanu technicznego  i wyposażenia. Pozostałą kwotę, czyli 40 tys. zł, osoba poszkodowana otrzyma z tytułu ubezpieczenia GAP.

Zalety ubezpieczenia GAP

Wśród najważniejszych atrybutów ubezpieczenia GAP należy wskazać:

 • gwarancję otrzymania pierwotnej wartości samochodu przez okres 5 lat,
 • szeroki zakres podmiotowy – produkt jest adresowany zarówno do osób indywidualnych,prowadzących działalność gospodarczą, spółek prawa handlowego, jak i podmiotów publicznych,
 • objęcie polisą auta zakupionego w ramach kredytu bankowego, leasingu lub za gotówkę,
 • możliwość wyboru, czy pojazd będzie ubezpieczany na podstawie ceny fakturowej z podatkiem od towarów i usług, czy bez VAT-u,
 • w przeciwieństwie do OC i AC, częściowe szkody zaistniałe w trakcie obowiązywania GAP nie mają wpływu na wysokość składki.

Rodzaje GAP

W polskim sektorze ubezpieczeń komunikacyjnych wykształciły się trzy podstawowe rodzaje polis. Standardową odmianą GAP jest wersja fakturowa. Specyfiką tego produktu zabezpieczającego przed stratą finansową w sytuacji nieprzewidzianych zdarzeń losowych jest wypłata odszkodowania w wysokości różnicy pomiędzy ceną samochodu osobowego lub ciężarowego w momencie zakupu, a jego wartością rynkową w dniu kradzieży, zniszczenia lub wypadku.

Na krajowym rynku funkcjonuje także Guaranteed Asset Protection:

 • finansowy – ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w wysokości różnicy pomiędzy pozostałymi do spłaty ratami leasingowymi lub kredytowymi a kwotą ubezpieczenia Autocasco,
 • indeksowy – wysokość świadczenia wynosi 20-30% pierwotnej wartości auta.

Polisa GAP – atrakcyjny produkt ubezpieczeniowy

Polisa ta oferowana jest na rynku ubezpieczeń majątkowych. Aby otrzymać darmową pomoc drogową, obejmującą m.in. serwis mobilny czy holowanie samochodu wystarczy wykupić OC bądź AC. Rolę w minimalizowaniu ryzyka utraty wartości pojazdu odgrywa polisa GAP, która pełni dwie ważne funkcje:

 • ochronną – zabezpieczając właściciela przed koniecznością spłaty rat kredytowych i leasingowych w sytuacji kradzieży,
 • rekompensującą – stratę finansową wynikającą z różnicy między niższą ceną rynkową auta z dnia szkody a pierwotną z dnia zakupu.

Czym zatem jest ubezpieczenie GAP? Atrakcyjnym produktem gwarantującym bezpieczeństwo finansowe na czas leasingu, bankowej pożyczki oraz zmniejszającym straty ekonomiczne wynikające ze spadku ceny rynkowej posiadanego samochodu. Wykupując tę polisę, nie musisz martwić się o koszty w sytuacji wypadku. Jeśli przytrafi Ci się stłuczka, skontaktuj się z nami , a zajmiemy się holowaniem auta!

Wróć do bloga
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.