• Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
 • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
 • Cobra Auto – Holowanie od 1997 roku pomaga kierowcom w trudnych sytuacjach

  Obsługujemy klientów zarówno z województwa łódzkiego jak również całej Polski.

  slide
Blog

Nowe przepisy ruchu drogowego – bezpieczna odległość na autostradach i drogach szybkiego ruchu

Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego, które wprowadzają szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa. Niestety Polska należy do czołówki państw, gdzie każdego roku dochodzi do wielu groźnych wypadków. Podróżując samochodem po A2 lub S8, bez problemu można zaobserwować szereg nieprzemyślanych zachowań kierowców, między innymi tzw. jazdę na zderzaku, która jest jedną z przyczyn niebezpiecznych zdarzeń. Rozwiązaniem mającym to zmienić jest wprowadzenie minimalnej odległości pomiędzy pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Sprawdź, jak bezpiecznie i zgodnie z prawem kierować autem.

Alarmujące dane

Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Polska co roku znajduje się w czołówce państw, w których najwięcej jest poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnym w stosunku do ogółu ludności. Z tego powodu bardzo często wzywana jest pomoc drogowa. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim kierowcy nagminnie łamią obowiązujące przepisy. Główne przyczyny to:

 • nadmierna prędkość,

 • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,

 • kierowanie pod wpływem alkoholu.

Do niebezpiecznych zdarzeń przyczynia się też tzw. jazda na zderzak. Jest to bardzo groźne zjawisko szczególnie na drogach ekspresowych, po których samochody poruszają się bardzo szybko. Wystarczy tylko chwila nieuwagi lub zawahanie się i bardzo łatwo może dojść do tragedii.

Potrzebne zmiany

Dlatego od 1 czerwca 2021 r. weszły w życie nowe przepisy, które wprowadzają bezpieczną odległość na ekspresówkach oraz autostradach. Od tego momentu podróżując A2 lub S8, musisz zachować wymagany w prawie odstęp od poprzedzającego pojazdu. Zgodnie z nowelizacją powinien on wynosić połowę prędkości. Jeśli zatem poruszasz się 100 km/h, musisz jechać 50 m za samochodem, który znajduje się przed Tobą. Oczywiście nowych zasad nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania. Warto dodać, że podobne regulacje obowiązują już w wielu innych europejskich krajach.

Jak obliczyć bezpieczną odległość?

Wielu kierowców ma jednak problem z oszacowaniem odległości pomiędzy pojazdami. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury podpowiada, w jaki sposób dokonać takich obliczeń. Pomocne są tu słupki rozstawione przy drogach co 100 m, na których podstawie można skalkulować wymagany odstęp. Z kolei Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad radzi, aby stosować się do reguły trzech sekund. Mówi ona, że dystans od poprzedzającego auta powinien wynosić tyle, żeby obiekt, obok którego przejeżdża samochód, został minięty przez jadący za nim pojazd po co najmniej 3 sekundach. W ten sposób, niezależnie od wzrostu prędkości, odległość między poszczególnymi uczestnikami ruchu będzie wystarczająca.

Co grozi za łamanie przepisów?

Obowiązujących od początku czerwca przepisów warto przestrzegać nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Za ich złamanie grozi mandat w wysokości od 100 do 200 zł. Nie jest jednak do końca jasne, w jaki sposób policja będzie sprawdzać wymaganą odległość. Prawdopodobnie zostanie wyposażona w specjalne przyrządy pomiarowe.

Dostosuj prędkość do warunków na drodze

Wspomniana reguła 3 sekund pozwala na zmierzenie minimalnej odległości pomiędzy pojazdami. Zarówno prędkość, jak i odstęp od poprzedzającego auta należy także dostosować do warunków panujących na drodze oraz indywidualnych predyspozycji. We wszystkim jednak trzeba zachować rozsądek, dlatego dystans pomiędzy autami nie powinien być zbyt duży. Niemniej jednak, jeśli jest ślisko, pada śnieg lub deszcz, musisz koniecznie zdjąć nogę z gazu i zachować większą ostrożność. Podczas dłuższych podróży pamiętaj o regularnych przerwach, a gdy czujesz się zmęczony lub śpiący, koniecznie zrób postój i odpocznij.

Podróżuj bezpiecznie

Głównym celem znowelizowanych przepisów jest poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach. Czy tak się stanie? Wiele zależy od skuteczności działań policji oraz egzekwowania prawa. Jednak niezależnie od zachowania służb mundurowych oraz innych kierowców staraj się przestrzegać wprowadzonych regulacji dotyczących prawidłowej odległości pomiędzy pojazdami. Gdyby jednak zdarzył się wypadek, zawsze możesz skorzystać z naszych usług. Oferujemy autoholowanie, wyciąganie TIR-ów czy mobilny serwis. Obszar działań obejmuje m.in.: autostradę A2 i drogę ekspresową S8. Zapraszamy do kontaktu.

Wróć do bloga
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.